نیویورکر: ظریف ماه پیش به دیدار با ترامپ در کاخ سفید دعوت شد

به گزارش وبلاگ اخبار روز، یک رسانه آمریکایی بامداد شنبه ادعا کرد وزیر خارجه ایران حدود 20 روز پیش دعوتی برای دیدار با رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید دریافت کرد.

نیویورکر: ظریف ماه پیش به دیدار با ترامپ در کاخ سفید دعوت شد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ اخبار روز، یک رسانه آمریکایی بامداد شنبه (به وقت تهران) مدعی شده رند پال، سناتور آمریکایی در دیداری که حدود 20 روز پیش با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران داشته از او دعوت نموده در کاخ سفید با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دیدار کند.

وبگاه روزنامه نیویورکر نوشته ماه پیش، در بحبوحه شدت دریافت تنش ها میان واشنگتن و تهران ظریف دعوت نامه غیرمنتظره ای برای دیدار با ترامپ در دفتر کار رئیس جمهور آمریکا دریافت کرد.

روزنامه آمریکای به نقل از منابع ایرانی و آمریکایی و یک دیپلمات کاملاً آگاه که اشاره ای به نام هیچ یک نشده مدعی شده این پیشنهاد دیپلماتیک را رند پال در جریان دیداری که 15 جولای (24 تیرماه) در نیویورک با ظریف داشت عنوان نمود.

نیویورکر نوشته رند پال، با حمایت ترامپ از چند هفته قبل مشغول کار بر روی این پیشنهاد بود و در مورد آن با کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا مشورت نموده بود. ابتدا سه هفته قبل از عزیمت ظریف به نیویورک فردی به نیابت از رند پال با ایرانی ها تماس برقرار کرد. روز 14 جولای، یک روز قبل از سفر ظریف، پال هنگام بازی گلف با ترامپ با او درباره ایران صحبت کرد.

روز 15 جولای، رند پال و مشاور ارشد او (داوگ استافورد) در محل اقامت سفیر ایران در سازمان ملل متحد با ظریف دیدار کردند. نیویورکر نوشته ظریف که تحصیل نموده دانشگاه دنور است در طول چند دهه ای که دیپلمات بوده شماره های خصوصی تعدادی از اعضای مجلس نمایندگان و سنای آمریکا را داشته است. ظریف چند هفته پیش در جمع وبلاگ اخبار روز در نیویورک گفت: من همواره با اعضای کنگره دیدار می کنم. اما دیدار او با رند پال که یکی از اعضای کمیته روابط خارجی مجلس سنا است، اولین دیدار آنها بود.

منابع مورد استناد نیویورکر مدعی شده اند ظریف و پال ابتدا درباره اختلافات دیرینه میان دو طرف به ویژه برنامه هسته ای ایران گفت وگو کردند. شدت دریافت اخیر تنش ها در خلیج فارس هم از جمله موضوعاتی بود که آنها درباره آن بحث کردند.

در جریان این گفت وگو که یک سال به طول انجامید ظریف پیشنهادات خود را درباره نحوه سرانجام دادن به بن بست ها بر سر برنامه هسته ای ایران و پرداختن به نگرانی های ترامپ را به رند پال عنوان نمود. ظریف بعداً رئوس کلی این پیشنهادات را برای گروهی از روزنامه نگاران بازگو کرد.

خبرنگار نیویورکر نوشته ظریف بعداً به صورت جزئی تر درباره این پیشنهادات با او صحبت نموده است. به نوشته نیویورکر، ظریف در جمع وبلاگ اخبار روز گفت: به عنوان یک دیپلمات من همواره به راه چاره های جایگزین فکر می کنم. ظریف سپس گفته که مجلس شورای اسلامی ایران می تواند فتوای صادرشده توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در مورد ممنوعیت ساخت سلاح های هسته ای را به قانون تبدیل کند.

اما ظریف گفت اگر ترامپ خواهان چیزهای بیشتری است باید امتیازات بیشتری هم ارائه کند. او گفت که ایران حاضر است در ازای برطرف تحریم ها حاضر است پروتکل الحاقی را االان اجرا کند.

بر اساس توافق هسته ای، قرار است ایران در سال 2023 پروتکل الحاقی را در مجلس به تصویب برساند.ظریف پیشنهاد داده بود ایران آماده است این اقدام متقابل حالا انجام گردد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "نیویورکر: ظریف ماه پیش به دیدار با ترامپ در کاخ سفید دعوت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیویورکر: ظریف ماه پیش به دیدار با ترامپ در کاخ سفید دعوت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید