قیمت کارخانه ای خودرو بیشتر از قیمت بازار شد

در اتفاقی عجیب سه شرکت کرمان موتور، مدیران خودرو و گروه بهمن، قیمت کارخانه ای بعضی محصولات خود را به نحوی افزایش داده اند که بین 2.5 تا 73 میلیون تومان بیشتر از قیمت همین خودروها در بازار آزاد است.

قیمت کارخانه ای خودرو بیشتر از قیمت بازار شد

به گزارش ایسنا، جدیدترین بررسی ها نشان می دهد شرکت کرمان موتور هر دستگاه جکS5 اتوماتیک را 299 میلیون تومان یعنی 27 میلیون تومان بیشتر از قیمت این خودرو در بازار آزاد در اختیار مشتری قرار می دهد.

شرکت مدیران خودرو هم، قیمت کارخانه هر دستگاه چری تیگو7 IE را 437 میلیون تومان معین نموده که 73 میلیون تومان بیشتر از قیمت کنونی این خودرو در بازار است.

این شرکت تقریبا برای همه محصولات خود این روند را حفظ نموده و قیمت بعضی تولیداتش بین 37 تا 73 میلیون تومان بیشتر از نرخ کنونی بازار شده است.

گروه بهمن هم برای بعضی محصولات خود چنین روندی را در پیش گرفته است. مثلا این شرکت هر دستگاه وانت کارا دو کابین را 96 میلیون تومان می فروشد که حدود دو میلیون و 700 هزار تومان بیشتر از قیمت بازار آن است.

این نرخ گذاری ها در حالی است که بازار خودرو در هفته های اخیر به ثبات نسبی رسیده و شاهد سیر نزولی قیمت ها بوده است. در این شرایط کارشناسان، پرهیز از ایجاد جو روانی منفی از سوی خودروسازان را یکی از مهمترین فاکتورها برای حفظ ثبات بازار خودرو می دانند.

  • خودروسازان سلیقه ای نرخ گذاری می نمایند!

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران با بیان اینکه قیمت تمام شده هر خودرو تعیین است، از نرخ گذاری سلیقه ای خودروسازان انتقاد می نماید و می گوید: خودروسازها باید بر مبنای هزینه های شان، قیمتها را معین نمایند؛ ضمن اینکه می توانند روی هر محصول سود 10 تا 15 درصدی داشته باشند. بنابراین نباید سلیقه ای نرخها را معین کرد.

سعید موتمنی ادامه می دهد: مدیران خودرو پیش از این هم سابقه بررسی نکردن قیمتها و معین کردن سلیقه ای نرخها را داشت. بیشتر بودن قیمت کارخانه نسبت به قیمت بازار، اتفاقی است که مشتری آن را غیرمنطقی تلقی می نماید.

وی درباره تاثیر این افزایش قیمت بر نرخ سایر خودروها و روند کاهشی قیمت ها در بازار، خاطرنشان می نماید: تولیدات مدیران خودرو و سایر شرکتهای خودروسازی که قیمت کارخانه شان از بازار بیشتر است، به آن میزان نیست که بتواند تاثیر آنچنانی روی بازار بگذارد؛ اما به هر حال هر خبر منفی در بازار بار روانی ایجاد می نماید.

اما دبیر انجمن خودروسازان ایران در این باره می گوید: براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، محصولات پرتیراژ سایپا و ایران خودرو برای معین قیمت، بیشتر تحت نظر هستند.

در این شرایط به نظر می رسد بازار خودرو رها شده و کسی بر عملکرد خودروسازان نظارت نمی نماید.

البته پیش از این رییس سازمان حمایت مصرف نمایندگان و تولیدنمایندگان در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر اینکه آیا عرضه خودرو از سوی خودروسازان به نرخی گران تر از قیمت های بازار؛ قانونی است؟ این موضوع را تخلف دانسته و از تشکیل پرونده تعزیراتی برای یکی از خودروسازان گران فروش در همین زمینه خبر داده بود.

در این شرایط به نظر می رسد سازمان حمایت مصرف نمایندگان و تولیدنمایندگان باید به عنوان مسوول نظارت بر عملکرد خودروسازان، به این مسائل رسیدگی نموده و اعلام کند چطور چند خودروساز می توانند قیمت بعضی محصولات شان را به نرخی بیش از قیمت های بازار افزایش دهند.

در این میان نقش این نهاد نظارتی چیست و در این رابطه چه اقداماتی برای برخورد با خودروسازان متخلف انجام داده است!؟

در جدول زیر قیمت بر حسب میلیون تومان است

منبع: همشهری آنلاین

به "قیمت کارخانه ای خودرو بیشتر از قیمت بازار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت کارخانه ای خودرو بیشتر از قیمت بازار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید