قلب انسان پرینت شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از یورک آلرت، دانشمندان گامی مهم در جهت پرینت سه بعدی اعضای بدن برداشته اند. طبق پژوهشی که به تازگی در ژورنال ساینس منتشر شده، آنها روشی برای احیای بخش هایی از قلب انسان ابداع نموده اند.

قلب انسان پرینت شد

گروهی از محققان دانشگاه کارنگی ملون یک نسخه پیشرفته از فناوری Embedding of Suspended Hydrogels (FRESH) ابداع نموده اند که قادر است کلاژن را با پیچیدگی خاصی به طور 3 بعدی پرینت کند و ساختارهایی از قلب انسان از رگ های خونی کوچک گرفته تا دریچه هایی برای بطن های تپنده قلب را بسازد.

درهمین راستا به تازگی حق نشر اختراع فناوری FRESH در آمریکا به نام شرکت FluidForm ثبت شده است. این استارت آپ تصمیم دارد قابلیت های پرینت سه بعدی را به حد بی سابقه ای گسترش دهد.

آدام فاینبرگ یکی از موسسان این استارت آپ می گوید: اکنون ما توانایی ساخت سازه هایی را داریم که از ویژگی های کلیدی ساختاری، مکانیکی و بیولوژیکی بافت های طبیعی استفاده می نمایند. البته هنوز چالش های کوچکی در حوزه پرینت سه بعدی اعضای بدن انسان وجود دارد اما تحقیق ما گام مهمی در این زمینه به شمار می آید.

هرچند پرینت زیستی سه بعدی به نقاط عطف مهمی دست یافته اما چاپ مستقیم سلول های زنده و مواد بیولوژیکی نرم کار سختی است. یکی از موانع مهم در این زمینه پشتیبانی از مواد بیولوژیکی نرم و دینامیک طی فرآیند چاپ است تا به این ترتیب وضوح و دقت بازفراوری لازم برای احیای ساختار پیچیده سه بعدی و عملکرد آن فراهم گردد.

فناوری FRESH از روش چاپ جاسازی شده ای استفاده می نماید که با یاری ژل پشتیبانی موقت ، این چالش را حل می نماید و این امکان را فراهم می نماید که قالب های پیچیده چاپ سه بعدی با استفاده از کلاژن را به صورت اصلاح نشده مخصوص خود بسازد. پیش از این، عملکرد محققان محدود بود زیرا مواد نرم با دقت باز فراوری بالا و فراتر از چند لایه در ارتفاع به دلیل فرورفتگی سخت بود.

در این تحقیق محققان روشی ابداع کردند که با تغییر سریع pH سبب می گردد کلاژن به طور اتوماتیک شکل بگیرد.

این فناوری براساس MRIافراد پرینت های سه بعدی قلب را انجام داد و ساختارهای آناتومی مخصوص هر بیمار را باز فراوری کرد.

با این وجود چالش اصلی همچنان فراوری میلیاردها سلول است تا بافت های بزرگتر را با پرینتر 3 بعدی چاپ نمایند. از سوی دیگر هنوز قوانینی درباره این فرایندها تصویب نشده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "قلب انسان پرینت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلب انسان پرینت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید