داروی زجر تنفسی 10میلیون دلار صرفه جویی ارزی دارد

به گزارش وبلاگ اخبار روز، دکتر احمد عاصمی نیا مدیرعامل شرکت دانش بنیان فراوری کننده دارویی برای درمان سندرم زجر تنفسی (سورفکتانت ریوی) به خبرنگاران گفت: معمولا نوزادانی که زود به جهان می آیند با مسائل تنفسی روبرو می شوند که این نوزادان بعد از تولد احتیاج به داروی سورفکتانت ریوی دارند.

داروی زجر تنفسی 10میلیون دلار صرفه جویی ارزی دارد

وی اضافه نمود: زایمان های زودرس برای مادرانی اتفاق می افتد که سابقه سقط داشته باشند و با درمانهای طولانی مدت به بارداری می رسند؛ این بارداری ها بعد از 10 الی 15 سال اتفاق می افتد و گاها این نوزادان زودتر از موعد به جهان می آیند.

وی با بیان اینکه این دارو برای رفع مشکل تنفسی نوزدان مورد استفاده قرار می گیرد تا زنده بمانند، گفت: وقتی که نوزاد بجهان می آید پزشکان به وسیله نفس کشیدن نوزاد متوجه این سندرم می شوند که این نوزاد مستعد بیماری زجر تنفسی است و این دارو را برای نوزاد تجویز می نمایند.

به گفته وی این دارو به داخل ریه های نوزاد تا 4 ماه هر 6 ساعت یک بار با تجویز پزشک تزریق می شود تا حالت تنفسی نوزاد به حالت طبیعی باز شود.

اولین داروی حلال برای بیماری های تنفسی نوزادان

عاصمی نیا با بیان اینکه این اولین داروی حلال برای بیماری های تنفسی نوزادان است که در یک شرکت ایرانی به فراوری می رسد، ادامه داد: دو شرکت آمریکایی، یک شرکت کانادایی و ایتالیایی پیروز به فراوری این داروی تنفسی شده اند که این نمونه ها در بازار ایران وجود دارد.

وی توضیح داد: در حال حاضر این داروهای خارجی که منشاء آن از گاو و خوک هستند در کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان تکزیما البرز در مورد حلال بودن دارو با منشاء خوک گفت: به دلیل اینکه در اوایل نمونه های خارجی استفاده می شد و نمونه ایرانی وجود نداشت علما فتوا دادند با توجه به اینکه دارو وارد خون نمی شود و در ریه ها تزریق می شود و از سویی جان بیمار را نجات می دهد حلال بوده و مجوز مصرف آن اخذ شد.

وی با بیان اینکه دارویی که فراوری نموده ایم با منشاء گاوی است، اضافه نمود: دانش فنی ساخت این دارو با روش مهندسی معکوس طی 7 سال بدست آمده است.

عاصمی نیا با تاکید بر حلال بودن این دارو گفت: این موضوع می تواند برای کشورهای اسلامی جاذبه داشته باشد و زمینه ای برای صادرات آن به کشورهای متقاضی باشد.

صرفه جویی ارزی

وی با اشاره به احتیاج کشور به صورت سالانه گفت: برآورد شده که حدودا 80 تا 100 هزار ریال از این دارو به صورت سالانه احتیاج داریم که ما می توانیم این احتیاج را رفع کنیم و علاوه بر آن صادراتی به سایر کشورها داشته باشیم.

وی با بیان اینکه فراوری این دارو می تواند صرفه جویی ارزی داشته باشد، اضافه نمود: همچنین برآورد شده که با فراوری این دارو در کشور 9 تا 10 میلیون دلار صرفه جویی ارزی داشته باشیم.

قرارداد با 3 کشور برای صادرات داروی زجر تنفسی

عاصمی نیا در مورد مذاکرات این شرکت با کشورهای خارجی به منظور صادرات گفت: در حال حاضر با چند کشور قرارداد بسته ایم که 3 قرارداد قطعی شده است و بنا داریم به این کشورها صادر کنیم.

وی با بیان اینکه دارویی که در این شرکت فراوری شده از نظر کیفیت همطراز نمونه های خارجی است، گفت: این دارو قبل از فراوری به آلمان و انگلیس فرستاده شده و مورد تایید آنها و وزارت بهداشت در کشور نیز هست.

به گزارش وبلاگ اخبار روز، اولین سورفکتانت ریوی فراوری شده در ایران که مراحل تحقیق و توسعه آن باحمایت اقتصادی ستاد اجرایی فرمان امام اجرا شده و به داروی درمان زجر تنفسی نوزادان مشهور است، هفته گذشته با حضور محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام و سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در شرکت دانش بنیان تگزیما داروی استان البرز رونمایی شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "داروی زجر تنفسی 10میلیون دلار صرفه جویی ارزی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروی زجر تنفسی 10میلیون دلار صرفه جویی ارزی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید