ایران تحریم ظریف را مغایر حقوق و موازین بین المللی دانست

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه ای به دبیرکل این سازمان، تحریم وزیر امور خارجه ایران توسط آمریکا را نقض فاحش حقوق بین الملل این سازمان دانست.

ایران تحریم ظریف را مغایر حقوق و موازین بین المللی دانست

به گزارش ، کننده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نامه ای به دبیرکل این سازمان، تحریم وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران توسط آمریکا را نقض فاحش اصول اساسی حقوق بین الملل و اهداف و اصول منشور این سازمان دانست.

مجید تخت روانچی روز سه شنبه در این نامه با اشاره به اینکه حسب اعلام مقامات دولت فعلی آمریکا، این تحریم ها به دلیل نقش و جایگاه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به عنوان مسئول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران اعمال شده است، اضافه کرد: این امر به خوبی نشان می دهد که رژیم ایالات متحده از دیپلماسی که یکی از بزرگترین دستاورد ها برای حفظ صلح و امنیت میان ملل می باشد، بیزار است.

وی اضافه کرد این محدودیت غیرقانونی بخشی از سیاست کلی آمریکا در زمینه اجرای تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران و اعمال فشار بر کنندگان آن ها است.

کننده ایران همچنین این اقدام غیرقانونی آمریکا را نقض آشکار اصول اساسی حقوق دیپلماتیک، به ویژه اصل نقض ناپذیری مصونیت مقامات عالی رتبه خارجی، از جمله مصونیت وزرای امور خارجه، به عنوان یک هنجار و قانون پذیرفته شده جهانی دانست.

روانچی با اشاره به محدودیت های تحمیل شده در سفر اخیر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به نیویورک برای شرکت در نشست های سازمان ملل اظهار داشت: اقدامات آمریکا نقض فاحش ماده 105 منشور سازمان ملل متحد، کنوانسیون مزایا و مصونیت های سازمان ملل و موافقتنامه مقر سازمان ملل بوده و همچنین هرگونه محدودیتی در انجام وظایف وزرای امور خارجه مغایر با اصول عرفی تثبیت شده مندرج در کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک می باشد.

وی با اشاره به مغایرت این اقدام آمریکا با بسیاری از قطعنامه های مربوطه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که بر تعهدات حقوقی آمریکا مبنی بر رعایت مزایا و مصونیت های هیئت های اعزامی به سازمان ملل متحد، تاکید دارد، گفت این تعهدات نباید مشمول محدودیت های ناشی از روابط دوجانبه کشور میزبان سازمان ملل باشد.

کننده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: این قطعنامه ها همچنین از آمریکا می خواهند که بلادرنگ هرگونه محدودیت اعمال شده علیه هیات های اعزامی به سازمان ملل را برطرف کند.

تخت روانچی اضافه کرد اقدام آمریکا علاوه بر نقض جدی اصول اساسی حقوق بین الملل، تهدیدی علیه چندجانبه گرائی بوده و روشی است برای کسانی که می خواهند به جای اتحاد، بین ملت ها تفرقه ایجاد کنند.

وی تاکید کرد: جامعه جهانی باید رفتار غیرقانونی آمریکا را محکوم کند و سازمان ملل و اعضای آن نیز با دفاع از اصول اساسی حقوق بین الملل، در مقابل این اقدام آمریکا ایستادگی کنند.

کننده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد همچنین خواستار ایفای نقش فعالانه دبیرکل سازمان ملل در برخورد با این روند خطرناک برای حقوق و روابط بین الملل، چندجانبه گرائی و یکپارچگی سازمان ملل شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "ایران تحریم ظریف را مغایر حقوق و موازین بین المللی دانست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران تحریم ظریف را مغایر حقوق و موازین بین المللی دانست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید