اعتراف رئیس جمهور سابق ارمنستان؛ بی ثباتی داخلی آذربایجان عامل اصلی اشغال شوشا

سرژ سرکیسیان بیان کرد: شهر شوشا را در سایه بی ثباتی داخلی جمهوری آذربایجان به دست آوردیم و همین موفقیت، پیروزی ما در جنگ قره باغ را فراهم می کرد و شکست در شوشا می توانست باعث مغلوبیت کامل ارمنستان از آذربایجان گردد.

اعتراف رئیس جمهور سابق ارمنستان؛ بی ثباتی داخلی آذربایجان عامل اصلی اشغال شوشا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سرژ سرکیسیان رئیس جمهور سابق ارمنستان در 27 اُمین سالگرد اشغال شهر شوشا در یک نشست خبری مطرح کرد: شهر شوشا را در سایه بی ثباتی داخلی جمهوری آذربایجان به دست آوردیم. از یک طرف موفقیت در شوشا پیروزی ما در جنگ با قره باغ کوهستانی را فراهم می کرد. از طرف دیگر شکست در شوشا باعث مغلوبیت کامل ارمنستان از آذربایجان می شد. به همین خاطر پیش از حمله به شوشا مذاکرات سیاسی و نظامی طولانی برگزار کردیم و حتی دو بار این عملیات نظامی را به تأخیر انداختیم. انتها از چهار جهت حمله به شوشا را شروع کردیم.

سرکیسیان ادامه داد: ارتش آذربایجان سه ماه پیش از حمله ارمنستان به شوشا حملات گسترده ای علیه ما ترتیب داده بود و حتی یکی از قدرتمندترین گردان های ارتش ارمنستان را نابود نموده بود.

رئیس جمهور سابق ارمنستان با اشاره به اینکه پیروزی ارمنستان تا حد زیادی با بی ثباتی داخلی آذربایجان مرتبط بود، تأکید کرد: در آن موقع آذربایجان در منازعات داخلی سیاسی به سر می برد و سوی هرج مرج داخلی پیش می رفت و همین مسئله یاری زیادی به ما کرد. با وجود اینکه در جبهه ارمنی تنها نیروهای داوطلب وجود داشتند اما تمام رهبران سیاسی و نظامی ارمنستان در عملیات های نظامی قره باغ کوهستانی در خط مقدم حضور داشتند و به سازمان دهی این نیروها می پرداختند. روبرت کوچاریان در لاچین، باکو ساآکیان در خانکندی و سامول کارپتیان در خط مقدم جنگ حضور داشتند. مسئولیت کلی در جبهه های جنگ بر عهده من بود و روزانه به روبرت کوچاریان و وازگن سرکیسیان گزارش می دادم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "اعتراف رئیس جمهور سابق ارمنستان؛ بی ثباتی داخلی آذربایجان عامل اصلی اشغال شوشا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراف رئیس جمهور سابق ارمنستان؛ بی ثباتی داخلی آذربایجان عامل اصلی اشغال شوشا"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید