اعتراض روسیه به توزیع نقشه ژاپن با انضمام جزایر کوریل

خبرنگاران نوشت: روسیه به طور رسمی مراتب اعتراض خود را به توزیع نقشه ژاپن در جریان اجلاس جی 20 در اوزاکا، ابلاغ کرد.

اعتراض روسیه به توزیع نقشه ژاپن با انضمام جزایر کوریل

روسیه رسما نسبت به اقدام ژاپن در توزیع نقشه ای از این کشور در اجلاس جی بیست اعتراض کرد. این گزارش می افزاید سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه روز پنجشنبه خاطرنشان کرد پس از آن که در جریان برگزاری اجلاس جی بیست (G 20) در اوزاکا، نقشه ای در بین شرکت کنندگان توزیع شد که در آن جزایر کوریل جنوبی به عنوان بخشی از سرزمین ژاپن معرفی شده بود، روسیه به طور رسمی مراتب اعتراض خود را به ژاپن اعلام نموده است.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزرات امور خارجه روسیه گفت: یادداشت اعتراض آمیز روسیه، در روز دوم ژوئیه به یک دیپلمات ژاپنی در مسکو تحویل داده شده است.

جزایر کوریل جنوبی که از زمان سرانجام جنگ جهانی دوم در سال 1945 میلادی (هزار و سیصد و بیست و چهار شمسی) در کنترل روسیه واقع شده است، از سوی ژاپنی ها به نام سرزمین های شمالی نامگذاری شده است. با توجه به اختلافات موجود بین روسیه و ژاپن در خصوص این مجمع الجزایر، هنوز با وجود گذشت هفتاد و چهار سال از سرانجام مخاصمات، دو کشور معاهده صلح فیمابین در سرانجام جنگ جهانی دوم را امضا ننموده اند. اختلافات درباره بخش جنوبی جزایر کوریل یکی از مهمترین موانع برای به نتیجه رسیدن این پیمان است.

در جریان اجلاس گروه 20، ژاپن تصاویری را منتشر کرد که جزایر کوریل روسیه را بخشی از ژاپن و به عنوان اماکن الهام بخشِ این کشور معرفی می کرد. پیش از این در اوایل ماه فوریه امسال میلادی آبه شینزو نخست وزیر ژاپن این تصاویر را در صفحه یوتیوب خود منتشر نموده بود. با این وجود در ماه ژوئن ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه تأکید کرد که با وجود ادعاهای ارضی ژاپن، جزایر کوریل همچنان به عنوان بخشی از خاک روسیه محسوب می گردد و این کشور، پرچم روسیه را در این جزایر برافراشته نگه خواهد داشت.

با این وصف، در اجلاس جی بیست در اوزاکا، دو کشور از اجرای پروژه های مالی مشترک و جدید در این جزایر خبر دادند که می تواند نشانه ای از ذوب شدن یخ سردی روابط روسیه - ژاپن تلقی گردد.

5050

منبع: خبرآنلاین

به "اعتراض روسیه به توزیع نقشه ژاپن با انضمام جزایر کوریل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض روسیه به توزیع نقشه ژاپن با انضمام جزایر کوریل"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید